جستجو در مطالب و اشخاص
آیت الله حاج میرزا علی(هادی) ملکوتی در 8 مرداد سال 1327 در شهر مقدس قم متولد شد. پدر بزرگوارش آیت الله العظمی حاج میرزا مسلم ملکوتی از مراجع مبارز و انقلابی و مادر گرامیشان بانویی پاکدامن و مومنه و اهل آذربایجان شرقی بودند.وی در کودکی به همراه خانواده به نجف رفت و در مدرسه علمیه جامعه النجف الاشرف از محضر اساتید بزرگوار و وارسته بهره جست. آیت الله ملکوتی در سال 1346 به ایران بازگشت و پس از مدتی تبلیغ در سال 1349 برای ادامه تحصیل به حوزه علمیه قم رفت و از حضور اساتید بزرگی بهره جست.آیت الله ملکوتی از مبارزان نهضت امام(ره) به شمار می رود. در کارنامه سوابق وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی می توان نمایندگی مردم سراب از توابع آذربایجان شرقی را در ادوار اول و دوم مجلس شورای اسلامی مشاهده کرد. 

آیت الله حاج میرزا علی ملکوتی در سن هفت سالگی به همراه والدین خود به نجف اشرف مشرف و جهت تحصیل علوم جدید وارد مدرسه علوی ایرانیان شد.مراحل اولیه دروس حوزوی همچون نحو، صرف، منطق و معانی بیان را در مدرسه علمیه جامعه النجف الاشرف از محضر اساتید بزرگوار و وارسته فرا گرفت، سپس دروس سطوح عالی فقه و اصول فقه و فلسفه را در محضر اساتید، علماء و بزرگان آن زمان حوزه نجف اشرف تلمذ نمود و توسط مرجع عالیقدر آیت الله العظمی حکیم معمم و به کسوت روحانیت درآمد.در سال 1346 به همراه والدین خود جهت صله ارحام به ایران مسافرت نموده به اصرار مردم شریف سراب مدتی جهت تبلیغ و ارشاد در آن دیار حضور داشت.در سال 1349 آنگاه که تصمیم به بازگشت به حوزه نجف اشرف گرفت با ممانعت دولت عراق بخاطر بروز مشکلات بین دولتهای ایران و عراق مواجه شده و به ناچار در حوزه علمیه قم سکنی گزید.پس از استقرار در حوزه علمیه قم در دروس خارج فقه و اصول فقه اساتید و مراجع آن عصر همچون آیات عظام اراکی، گلپایگانی، میرزا هاشم آملی و .... شرکت نمود و بطور ویژه از محضر پدرش، آیت الله العظمی ملکوتی مباحث خارج فقه و اصول را تلمذ نمود. 

فعالیتهای قبل از انقلابآیت الله حاج میرزا علی ملکوتی قبل از پیروزی انقلاب، سازماندهی مردم مومن و انقلابی سراب و سخنرانی های پرشور در جمع مردم شریف این شهرستان را در جهت نشر معارف اسلامی و روشنگری و تبیین حقایق و افشاگری مظالم و مفاسد رژیم منحوس پهلوی را برعهده داشت و بارها مورد تهدید و تعقیب سازمان اطلاعات و امنیت رژیم طاغوت قرار گرفت. پس از پیروزی انقلابپس از پیروزی انقلاب اسلامی آیت الله ملکوتی در بدو امر به دستور مستقیم حضرت امام خمینی(ره) در شهرستان سراب مستقر شده و مسئولیت کمیته انقلاب اسلامی شهرستان سراب و راه اندازی سایر نهادهای انقلابی را بعهده گرفت. با تاسیس حزب جمهوری اسلامی با دبیرکلی شهید آیت الله بهشتی به عضویت آن حزب درآمد. وی در سالهای 1358 و 1363 با رای مردم شهرستان سراب از توابع آذربایجان شرقی به ترتیب وارد مجلس اول و دوم شورای اسلامی شد. 

تدریس در حوزه های علمیهآیت الله ملکوتی در مدرسه فیضیه و مدرسه حجتیه از سال 1350 دروس شرح لمعه، مختصر، رسائل، مکاسب و کفایتین را تدریس کرد و بیش از دو دهه تدریس دروس خارج فقه و اصول فقه را در کارنامه سوابق خود دارد.فعالیتهای علمی و تدریس در مرکز علمی جهانی جامعه المصطفی العالمیه که برای تحصیل طلاب علوم دینی غیر ایرانی است در برنامه های علمی ایشان بود. وی در این دوره دروس خارج فقه و اصول فقه را به زبان عربی تدریس کرد. تدریس در دانشگاه هاآیت الله ملکوتی در کنار تدریس در حوزه، تدریس به عنوان هیئت علمی دانشگاه آزاد قم، تدریس در دانشگاه شهید بهشتی تهران و دیگر دانشگاهها در مقاطع تحصیلات تکمیلی را در سوابق خود دارد. 

راه اندازی نهادهای انقلابی پس از پیروزی انقلاب اسلامیمسئول کمیته انقلاب اسلامیعضویت در حزب جمهوری اسلامی از زمان تاسیس تا انحلالنمایندگی مردم شریف سراب در مجلس شورای اسلامی در ادوار اول و دومنائب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تا سال 1367رئیس دانشگاه آزاد اسلامی سراب 1368 -1379عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی قمناظر علمی مرکز پاسخ به شبهات قرآنی دفتر تبلیغات اسلامی قماستاد دروس سطح عالی و خارج حوزه علمیه قمعضو مجمع مشورتی فقهی شورای نگهبان 

مجلس اولآیت الله علی ملکوتی در سال 1358 موفق شد در دور اول انتخابات مجلس شورای اسلامی 54 درصد آراء را به خود اختصاص دهد و به عنوان نماینده مردم سراب از توابع آذربایجان شرقی در خانه ملت حضور پیدا کند. مجلس دومآیت الله علی ملکوتی در 26 فروردین 1363 موفق شد در مرحله اول انتخابات مجلس دوم شورای اسلامی با کسب 84 درصد آراء به عنوان نماینده مردم سراب از توابع آذربایجان شرقی به خانه ملت راه پیدا کند. 

الخمسفطحیهترجمه کتاب الربا فی التشریع الاسلامیهتقریرات اصول فقهتقریرات کتب فقهی مختلف فقهی 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۸:۳۰

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۸:۳۱

آیت الله حاج میرزا علی ملکوتی

خلاصه زندگی نامه

 آیت الله حاج میرزا علی(هادی) ملکوتی، نماینده مردم سراب از توابع آذربایجان شرقی در ادوار اول و دوم مجلس شورای اسلامی بود. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع