جستجو در مطالب و اشخاص
آیت ‌الله حاج شیخ عبدالرحیم عیدگاهی، فرزند "آخوند ملا صفر علی"، در سال 1280 هجری قمری در خانواده ‌ای روحانی در "مشهد" متولد شد. او در 14 سالگی پدر خود را از دست داد و تحت تربیت برادر بزرگ خود "آقا میرزا یحیی" که روضه خوان بود، قرار گرفت و تا 20‌ سالگی دوره ادبیات، فقه و اصول را در "مشهد" به پایان رساند و در سال 1300 هجری قمری عازم حوزه علمیه "نجف" شد و موفق به کسب درجه اجتهاد گردید.او پس از اتمام تحصیلات دینی خود در "نجف" به "مشهد" بازگشت و به تدریس در "مدرسه فاضل ‌خان" در "مشهد" پرداخت و برای تامین معاش به کشاورزی پرداخت و از هر فرصت مناسبی نیز برای تبلیغ دین بهره برد.آیت الله عیدگاهی در 54 سالگی در 25 رجب 1334  هجری قمری، مصادف با شهادت حضرت موسی بن جعفر(ع)، مورد سوء قصد عده ای از معاندین قرار گرفت و به شهادت رسید. 

آیت الله عیدگاهی تحصیلات مقدماتی را در "مشهد" آغاز کرد و به فراگیری ادبیات، فقه و اصول پرداخت. او برای تکمیل آموخته های خود در سال 1300 هجری قمری راهی "نجف" شد و در آنجا به حوزه درس خارج "میرزای شیرازی" وارد گردید و در شمار شاگردان برجسته وی درآمد.او پس از ارتحال استادش، "میرزای شیرازی"، به کلاس درسی "آخوند ملا محمد کاظم خراسانی" رفت و در کنار مبانی فقهی و اصولی به فراگیری تفسیر، کلام، هیئت و نجوم اهتمام ورزید. اجتهادآیت الله عیدگاهی پس از پشت سر گذاردن دروس خارج در "نجف" از "آیت الله میرزای شیرازی" اجازه اجتهاد دریافت نمود. 

آیت الله عیدگاهی پس از بازگشت به وطن در "مدرسه فاضل ‌خان" در "مشهد"، به تدریس پرداخت و به دلیل شیوه آموزش مورد توجه طلاب قرار گرفت و از حمایت "آیت ‌الله میرزا محمد آقازاده" که ریاست آن حوزه را به عهده داشت، برخوردار گردید . 

آیت الله عیدگاهی در 54 سالگی در 25 رجب 1334  هجری قمری، مصادف با شهادت حضرت موسی بن جعفر(ع)، پس از تشرف به حرم رضوی و خواندن نماز مغرب و عشا در کوچه "صدرالاطبا" نزدیک "فلکه قدمی" مورد سوء قصد قرار گرفت و به ضرب دو گلوله که به چشم و مغزش اصابت نمود، به شهادت رسید.روز بعد پیکر ایشان در میان مردم "مشهد" و علما تشییع و در رواق "دارالسیاده" در حرم مطهر امام رضا(ع) در "مشهد" به خاک سپرده شد .

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۵:۳۵

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۵:۳۶

آیت الله حاج شیخ عبدالرحیم عیدگاهی

خلاصه زندگی نامه

 آیت الله حاج شیخ عبدالرحیم عیدگاهی، مجتهد و فقیهی که بعد از اتمام تحصیلاتش در "نجف اشرف" به تدریس در حوزه علیمه "مشهد" پرداخت و در سالروز شهادت امام موسی بن جعفر(ع) به شهادت رسید. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع