جستجو در مطالب و اشخاص
آیت الله حاج شیخ ذبیح الله قوچانی فرزند "حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ فضل الله شوشتری" در سال 1329 هجری قمری در روستای "خیرآباد مایوان" از توابع شهرستان "قوچان" متولد شد.او تحصیلات خود را از 13 سالگی در "قوچان" آغاز کرد و در 16 سالگی عازم "مشهد" شد و دروس سطح را پشت سر گذارد. آیت الله قوچانی در 22 سالگی به مدت 20 سال در حوزه علمیه نجف به تکمیل تحصیلات دینی خود پرداخت و موفق به اخذ درجه اجتهاد شد.او پس از رسیدن به اجتهاد از "نجف" به "قوچان" بازگشت و به ترویج و تبلیغ احکام اسلام پرداخت. او سپس به "مشهد" مهاجرت کرد و تا آخر عمر در حوزه علمیه آن شهر در پرورش طلاب همت گمارد.آیت الله ذبیح الله قوچانی سرانجام در 85 سالگی در 3 شوال 1414 هجری قمری دارفانی را وداع گفت و در صحن مطهر رضوی(ع) به خاک سپرده شد. 

آیت الله حاج شیخ ذبیح الله قوچانی در 13 سالگی برای تحصیل به شهر "قوچان" رفت و در طول 3 سال، مقدمات را فراگرفت و سپس در سال 1345 هجری قمری عازم "مشهد" شد و به تکمیل ادبیات عرب و سطح پرداخت.او پس از 6 سال سکونت در "مشهد" در سال 1351 هجری قمری به "نجف اشرف" هجرت نمود و در آنجا درس‌ های فقه و اصول را نزد "آیت الله آقا ضیاء عراقی"، "آیت الله حاج شیخ محمود شاهرودی"، "آیت الله سید ابوالحسن اصفهانی"، "آیت الله سید علی آقا قاضی" و ... فرا گرفت. اجتهادآیت الله قوچانی پس از 20 سال اقامت در "نجف" به درجه اجتهاد رسید و در سال 1371 هجری قمری به "قوچان" مراجعت نمود. 

آیت الله قوچانی از سال 1361 هجری قمری حدود 5 سال به ‌درخواست استاد خود، "آیت ‌الله ‌العظمی حاج آقا‌حسین قمی" به همراه عده‌ای از فضلای نجف برای رونق دادن به حوزه كربلا و تدریس در آنجا در جوار حرم سیدالشهدا(ع) سكونت گزید و بار دیگر در سال 1366 هجری قمری به نجف اشرف بازگشت و در حوزه علمیه نجف نیز به تدریس پرداخت.او پس از بازگشت به ایران در سال 1371 هجری قمری به اصرار برخى از علماى حوزه علمیه "مشهد" از جمله "حاج حبیب الله مجتهد" به تدریس خارج فقه و اصول پرداخت. این دروس در مدرسه "میرزا جعفر" برگزار مى شد. آیت الله قوچانی اولین کسى بود که در "مشهد"، تقریرات "آخوند خراسانى" را تدریس مى کرد. شاگردان از شاگردان او در حوزه علمیه نجف اشرف و كربلا می ‌توان به "حاج سید محمد شیرازی"، "حاج شیخ عبدالحسین واعظ خراسانی" و "حاج سید علی علم ‌الهدی بروجردی" اشاره كرد. 

آیت الله قوچانی در سال 1371 هجری قمری پس از کسب درجه اجتهاد از نجف به "قوچان" بازگشت و در این شهرستان به ترویج و نشر احکام اسلامی و تدریس علوم دینی پرداخت.از اقدامات مفید او تاسیس مدرسه علوم دینی "محمودیه فاروج" در "قوچان" بود که طلاب علوم دینی تا سطح "لمعتین و رسائل" در آنجا به تحصیل می پرداختند.او پس از 10 سال خدمت فرهنگی و علمی در قوچان، در سال 1381 هجری قمری به "مشهد" عزیمت کرد و مجاورت دائمی حضرت علی بن موسی الرضا(ع) را اختیار نمود.از خود او نقل شده است که گفت: «در ملاقاتی با "علامه امینی"، ایشان فرمودند چرا "قوچان" را ترک کردید، مردم در آنجا از شما بهره مند می شدند. گفتم شما در "الغدیر" این بیت را آورده اید: دنیا را به اهل دنیا گذاشتم … »او در حوزه علمیه "مشهد" با عالمان برجسته ای همچون "آیت الله حاج شیخ مجتبی قزوینی" ارتباط داشت. 

شیخ ذبیح الله قوچانی در 25 اسفند ماه 1372 مصادف با 3 شوال 1414 هجری قمری در 85 سالگی بر اثر سکته قلبی در "مشهد" درگذشت و در "صحن آزادی" نزدیک "ایوان طلا" در حرم مطهر رضوی(ع) به خاک سپرده شد. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۵:۵۹

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۶:۰۰

آیت الله حاج شیخ ذبیح الله قوچانی

خلاصه زندگی نامه

 آیت الله حاج شیخ ذبیح الله قوچانی، از علما و مجتهدین نامدار "قوچان" که پس از کسب درجه اجتهاد در حوزه علمیه "نجف اشرف" به "قوچان" بازگشت و به تدریس علوم دینی و ترویج شعائر اسلامی پرداخت. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع