جستجو در مطالب و اشخاص
آیت الله امان الله علیمرادی بردسیری در تاریخ 1 فروردین ماه 1342 در روستای "برکنان" از توابع شهرستان "بافت" استان کرمان متولد شد. وی پس از اتمام دروس مقدماتی، ابتدا به مدرسه عالی شهید مطهری تهران و سپس به حوزه علمیه قم راه یافت. او دانش خود را در علوم حوزوی تا سطح خارج فقه و اصول و درعلوم دانشگاهی تا درجه دکتری تخصصی ارتقاء داد.آیت الله علیمرادی بخاطر تسلط بر زبانهای عربی و انگلیسی، متون تخصصی این دو زبان را تدریس کرد و همزمان در قم و کرمان به تدریس در حوزه و دانشگاه اشتغال یافت.اداره عقیدتی سیاسی پایگاه دریایی سیرجان، ریاست دانشگاه آزاد بافت و کارشناس برنامه های معارفی صدا و سیما از سوابق و مسئولیت های وی به شمار می رود. 

آیت الله امان الله علیمرادی پس از اتمام دروس مقدماتی، در سال 1360 دیپلم خود را در رشته علوم تجربی گرفت و بعد در زمینه علوم دینی در مدرسه عالی شهید مطهری تهران و سپس در حوزه علمیه قم به تحصیل پرداخت. وی در سال 1363 توسط مقام معظم رهبری به لباس روحانیت ملبس گردید. او دانش خود را در علوم حوزوی تا سطح خارج فقه و اصول و در علوم دانشگاهی تا درجه دکتری تخصصی ارتقاء داد و به زبانهای عربی و انگلیسی تسلط پیدا کرد.آیت الله علیمرادی پس از گذراندن بخشی از تحصیلات حوزوی و دانشگاهی، در سال 1369 به استان خود بازگشت و به تدریس در حوزه و دانشگاه پرداخت. 

آیت الله علیمرادی دوره سطح و خارج فقه و اصول را در تهران نزد مقام معظم رهبری و حضرات آیات امامی کاشانی، مهدوی کنی، تهرانی، مرعشی، خوشوقت، حق شناس، موسوی تبریزی، بجنوردی، خزعلی، و در قم در محضر آیات عظام بهجت، میرزا جواد آقا تبریزی، فاضل لنکرانی، مکارم شیرازی، شبیری زنجانی، وحید خراسانی، سبحانی، جوادی آملی و نوری همدانی فرا گرفت.وی تفسیر، اخلاق، فلسفه و کلام را از حضرات آیات جوادی آملی، امامی کاشانی، مهدوی کنی، مصباح یزدی، مجتبی تهرانی، فیاضی، و دکتر احمد بهشتی آموخت. همچنین اساتید او در دروس دانشگاهی عبارتند از آیات عظام محقق داماد، دینانی، فیض، عمید زنجانی، مدنی و آخوندی. 

آیت الله علیمرادی در دبیرستان ها، حوزه های علمیه، مراکز تربیت معلم، دانشگاه های آزاد، پیام نور، علوم پزشکی، باهنر و ولی عصر، در شهرهای کرمان، رفسنجان، سیرجان، بافت، جیرفت، زرند، بردسیر و شهربابک تدریس کرد. تدریس در حوزهآیت الله امان الله علیمرادی در سطوح مختلف حوزه به تدریس کتاب های علوم اسلامی پرداخت که عناوین این کتب عبارتند از:- کتب دوره مقدماتی: جامع المقدمات، سیوطی، مغنی، مختصر المعانی، حاشیه ملا عبدالله در منطق، منطق مظفر و…- کتاب های فقه و اصول: شرح لمعه، اصول مظفر، رسائل و مکاسبِ شیخ انصاری، کفایت الاصولِ آخوند خراسانی، حلقات اصولِ شهید صدر- کتاب های تخصصی کلام: شرح منظومه سبزواری، بدایت الحکمه و نهایت الحکمهِ علامه طباطبایی و آثار تخصصی فلسفی شهید مطهری در فلسفه- تفسیر کتاب های: مجمع البیان و جوامع الجامعِ طبرسی، کشافِ زمخشری، کنز الدقایق و المیزان. تدریس در دانشگاهآیت الله امان الله علیمرادی در دانشگاه به تدریس کتاب های مختلف اشتغال یافت که عناوین این کتب عبارتند از:- کتب فقهی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری: جواهر الکلام، مبانی تکمله المنهاج، ریاض المسایل، مسالک الافهام، کنز العرفان، زبده البیان.- کتب حقوق مدنی.- دروس عمومی اندیشه و اخلاق اسلامی در مقاطع کاردانی و کارشناسی دانشگاه و مراکز تربیت معلم و دوره های ضمن خدمت فرهنگیان. 

برخی از آثار و تالیفات آیت الله علیمرادی عبارتند از:- بررسی ماهیت حقوقی مهریه، نوع رابطه آن با نکاح دائم در نظام حقوق خانوادگی اسلام- بازشناسی قواعد حقوقی و اخلاقی حاکم بر مقدار مهریه- حقوق ولی مقتول در قتل عمدی در نظام حقوق اسلامی- نظریه تخییر ولی دم میان قصاص قاتل و اخذ دیه در قتل عمدی- بررسی مفاد قاعده شروط و ویژگیهای شروط ضمن عقد- و ... 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۹:۳۵

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۹:۳۶

آیت الله امان الله علیمرادی بردسیری

خلاصه زندگی نامه

 آیت الله امان الله علیمرادی بردسیری، کارشناس برنامه های معارفی صدا و سیما که اداره عقیدتی سیاسی پایگاه دریایی سیرجان و ریاست دانشگاه آزاد بافت را در کارنامه سوابق خود دارد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع