جستجو در مطالب و اشخاص
آیت الله ابراهیم امینی فرزند حسین در سال 1304 در نجف آباد اصفهان به دنیا آمد. وی در کودکی پدر خود را از دست داد.وی تا کلاس ششم ابتدایى را در یکى از مدارس شبانه غیر دولتى درس خواند، از همان زمان به تحصیلات علوم دینى علاقه داشت. وی در فروردین 1321 به قصد تحصیل علوم دینى به حوزه علمیه قم رفت. در حدود سه ماه در قم توقف داشت، در این دوران در کلاسهای درس اخلاق امام خمینى(ره) شرکت کرد. با فرارسیدن تعطیلات تابستانى به نجف آباد مراجعت کرد. تابستان را در نجف آباد به تحصیلاتش ادامه داد ولی به دلیل کمیابى و گران بودن ارزاق در اثر اشغال ایران بوسیله سپاه متفقین، مجبور شد براى ادامه تحصیل به حوزه علمیه اصفهان برود. آیت الله امینی ابتدا در مدرسه "نوریه" و بعد از چندی در مدرسه "کاسه گران" و در نهایت در مدرسه "جده بزرگ" مسکن گزید و پس از گذشت 6 سال برای ادامه تحصیلات حوزوی به قم رفت و از محضر اساتید بزرگی کسب فیض کرد.آیت الله امینی از حامیان نهضت امام خمینی(ره) به شمار میرود که پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سه دوره مجلس خبرگان به عنوان نماینده مردم چهارمحال بختیاری حضور داشت. 

آیت‌الله‌ امینی دروس‌ کلاسیک‌ را تا ششم‌ ابتدایی در یکی‌ از مدارس‌ غیر دولتی‌ و شبانه‌ به‌ پایان‌ رساند و در جلسات‌ قرآن‌ که‌ در مساجد تشکیل‌ می‌شد، شرکت‌ جدی داشت‌. از همان‌ سالها به‌ طلبگی و تحصیل‌ علوم‌ دینی علاقه داشت و در فروردین‌ 1321 پس‌ از کسب‌ رضایت‌ مادر همراه‌ دو تن‌ از دوستان‌ خود به‌ حوزه علمیه‌ قم‌ رفت و در مدرسه‌ حاج‌ ملا صادق‌ ساکن شد. روزگار او همزمان‌ با اشغال‌ ایران‌ به‌ دست‌ نیروهای متفقین‌ بود و از این‌ رو ارزاق‌ عمومی کمیاب‌ شده‌ بود و مردم‌ در معیشت‌ دچار مشکلات‌ فراوان‌ شده‌ بودند. او در این‌ مدت‌ در روزهای پنج‌شنبه‌ و جمعه‌ در درس‌ اخلاق‌ امام‌(ره‌) شرکت‌ می‌کرد و شبهای جمعه‌ نیز به‌ درس‌ اخلاق‌ آیت الله حسین‌ قمی می‌رفت‌. امّا در سال‌ تحصیلی بعد به‌ دلیل‌ کمبود و گرانی‌ ارزاق‌ عمومی و مشکلات‌ معیشتی نتوانست‌ به‌ قم‌ برود و به‌ سفارش یکی‌ از استادان‌ و دوستان‌ به‌ حوزه‌ علمیه‌ اصفهان‌ رفت‌ و در مدرسه‌ "نوریه"‌ ساکن‌ شد و بعد از چندی در مدرسه "کاسه گران" و در نهایت در مدرسه "جده بزرگ" مسکن گزید. آیت‌الله‌ امینی در این‌ سالها به‌ تکمیل‌ دروس‌ دوره سطح‌ مشغول‌ شد و همواره‌ از محضر استادان‌ اخلاق‌، همچون‌ حاج‌ میرزا علی‌ شیرازی بهره‌ ‌برد. مدت‌ حضور او در اصفهان‌ نزدیک‌ به‌ شش‌ سال‌ بود. در سال‌ 1326 برای‌ ادامه تحصیل‌ به‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌ رفت‌ تا از محضر استادان‌ آن‌ دیار نیز کسب‌ فیض‌ نماید. در آنجا نیز از محضر آیات‌ عظام‌ و استادان‌ بسیاری در فقه‌ و اصول‌ و حکمت‌ بهره‌ برد و در کنار آن‌ به‌ تهذیب‌ نفس‌ و بهره‌مندی از دروس‌ اخلاق‌ اشتغال‌ داشت‌. در این‌ مدت‌ از تدریس‌ دروس‌ فرا گرفته‌ نیز غافل‌ نماند. 

آیت الله امینی در سال 1341 به همراه حاج شيخ عبدالرّحيم ربّانى شيرازى، شيخ على مشکينى، شيخ على قدّوسى، شيخ حسينعلى منتظرى، شيخ محمد تقى مصباح يزدى، شيخ مهدى حائرى تهرانى، شيخ على اکبر هاشمى رفسنجانى و شيخ احمد آذرى قمى و سيد محمد خامنه اى و سيد على خامنه اى در جلسه ای شرکت کردند که اساس نامه مفصّلى داشت و اهدافى را که دنبال مى کرد عبارت بودند از: اصلاح حوزه علميّه قم، تبليغ اسلام، امر به معروف و نهى از منکر و سعى در اجراى احکام سياسى، اجتماعى و اقتصادى اسلام. بعدها همين جلسه هسته مرکزى جامعه مدرّسين را تشکيل داد. در سال 1342 شمسى که مبارزات ضدّ رژيم پهلوى شروع شد، تشکل مذکور بدون اين که خودش را به صورت يک جمعيّت متشکل معرّفى کند با جدّيّت تمام در خدمت امام خمينى(ره) بود و از او حمايت مى کرد. در چاپ و نشر اعلاميه ها، در تشويق علما و مراجع براى همکارى، تشويق مردم به اعتصاب، در مسافرت به شهرستان ها، در اعزام طلاّب به شهرستان ها، در تشويق مدرّسان به امضاى اعلاميه ها، جدّى و فعّال بودند. آیت الله امینی نيز در اين تشکل و گاهى به تنهايى انجام وظيفه مى کردم. آیت الله امینی بعد از بازداشت امام خمينى(ره) در پانزدهم خرداد 1342 نيز در روشن کردن افکار مردم و تشويق مراجع و علماى قم و شهرستان ها نيز فعّال بود.همين تشکل بعد از تبعيد امام به ترکيه و بعداً به نجف اشرف، مسئوليّت ارتباط امام با مردم وهدايت مردم و گرم نگه داشتن ميدان مبارزه را بر عهده داشت. بعد از بازداشت امام(ره) در پانزدهم خرداد 1342 و هجرت جمعى از علماى بزرگ به تهران براى آزاد کردن حضرت امام(ره)، آیت الله امینی نيز به تهران رفت و در جمع آنان فعّال بود و در دعوت به تشکيل جلسات مشترک، درتشويق آنان به اقدامات مناسب، در تهيّه اطلاعيه ها، در تشويق به توقّف در تهران و اقدامات لازم براى آزادى امام(ره) و پيش گيرى از تبعيد و ادامه زندان و اعدام احتمالى امام، نقش فعّالى داشت. همچنین وی يکى از يازده نفرى بود که بعد از وفات آيت الله حکيم اعلاميه مرجعيّت امام خمينى(ره) را امضا کرد. زمانى که امام(ره) از نجف اشرف به پاريس تشريف برد به پاريس رفت و با امام(ره) درباره حوادث ايران ملاقات و گفتگو داشت. 

مجلس اولآیت الله ابراهیم امینی در آذرماه 1361 توانست به عنوان نماینده مردم چهارمحال بختیاری به مجلس خبرگان راه یابد. اولین دوره مجلس خبرگان رهبری در 24 مرداد ماه 1362 با پیام حضرت امام خمینی(ره) افتتاح شد. در این دوره بعد از وفات امام خمینی(ره) مجلس خبرگان مقام معظم رهبری را به عنوان رهبر انتخاب کرد. مجلس دوم و سومآیت الله ابراهیم امینی در مهرماه 1369 و آبان 1377 موفق شد با رای مردم چهارمحال بختیاری به ترتیب در دوره های دوم و سوم مجلس خبرگان راه یابد. 

نماینده‌ امام‌(ره‌) در امور استان‌ هرمزگان‌؛نماینده‌ امام‌(ره‌) در امور استان‌ مازنداران‌؛نماینده‌ امام‌(ره‌) در اجرای‌ فرمان‌ عفو در همدان‌، ملایر و نهاوند؛عضویت‌ در شورای بازنگری قانون‌ اساسی با حکم‌ امام‌(ره‌)؛نماینده مردم چهار محال‌ و بختیاری در ادوار اول تا سوم مجلس‌ خبرگان رهبری؛نایب‌ رئیس‌ مجلس‌ خبرگان‌؛ریاست‌ دبیرخانه مجلس‌ خبرگان‌؛عضویت‌ در هیأت‌ امنای‌ دانشگاه‌ امام‌ صادق‌ و مجمع‌ جهانی علوم‌ اسلامی؛عضویت‌ در جامعه‌ مدرسین‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌؛عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام؛امام‌ جمعه‌ شهر قم‌ با حکم‌ مقام‌ معظم‌ رهبری‌ از سال 1371؛ 

آیت الله ابراهیم امینی در 22 آذر 1394 با ابراز خرسندی از حضور سیدحسن خمینی در انتخابات مجلس خبرگان در گفتگو با نشریه "حریم امام" گفت: «من قبلا به ایشان گفتم که شما در انتخابات خبرگان شرکت کنید؛ زیرا با این کار هم وزن مجلس خبرگان افزایش پیدا می کند و هم خود ایشان در این شرایط می توانند وظایف خود را انجام دهند. من موافقم که ایشان این کار (حضور در انتخابات) را انجام دهند و به ایشان اصرار کردم. آقای سیدحسن خمینی با اعلام حضور خود کار بسیار خوبی کردند و امیدواریم که ایشان انشاءالله موفق باشند و زمینه ها برای این کار فراهم شود.» 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۷:۳۷

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۷:۳۸

آیت الله ابراهیم امینی

خلاصه زندگی نامه

 آیت الله ابراهیم امینی، نماینده مردم چهارمحال بختیاری در ادوار اول تا سوم مجلس خبرگان رهبری بود. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع