جستجو در مطالب و اشخاص
آگوستین لویی کوشی به فرانسوی (Augustin Louis Cauchy) در 21 آگوست سال 1789 میلادی در شهر پاریس فرانسه به دنیا آمد. وی پس از گذراندن تحصیلات مقدماتی و متوسطه در مدارس "سانترال پانتئون، پلی تکنیک و پلها"، جهت ادامه تحصیل، رشته "علوم محض" را برگزید. سپس در سال 1814 م به تدریس در مدرسه "پلی تکنیک" مشغول شد و کرسی های دیگری را در دانشکده "علوم و کولژ دوفرانس" تصدی نمود.آگوستین کوشی طی سال های 1820 تا 1830 م تئوری توابع یک متغیر موهومی را بنا نهاد، از جمله مواردی که به افتخار کوشی نامگذاری شد می توان به "آزمون همگرایی کوشی، دترمینان کوشی، توزیع کوشی، معادله کوشی و معادله کوشی - اولر" اشاره کرد.پس از پیروزی قیام ضد سلطنتی ملت فرانسه برضد "شارل دهم" پادشاه فرانسه، در ژوئیه سال 1830 م، کوشی نه تنها از یاد کردن سوگند وفاداری که معنایش از دست دادن کرسی استادی بود سرپیچید بلکه به دلیلی که بر همه پوشیده است، وطنش را ترک کرد.23 می سال 1857 م، آگوستین لویی کوشی زمانی که برای استراحت و معالجه یک بیماری ریوی به ییلاقی در نزدیکی شهر "پاریس" رفته بود به ناگهان دچار تب مهلکی شد و در سن 68 سالگی درگذشت. 

پدر آگوستین لویی کوشی، مردی مقدس و مادرش زنی باتقوا بود. پدرش مقام‌ های اداری بالایی را برعهده داشت، وی نخستین منشی جلسه "سنا" بود. ازدواجسال 1817 میلادی، آگوستین لویی کوشی در سن 28 سالگی با "آلوئیز دوبور" دختر یا نوه ناشر اکثر آثارش ازدواج کرد. 

آگوستین لویی کوشی تحصیلات خود را در مدرسه "سانترال پانتئون" آغاز کرد و در 15 سالگی جایزه بزرگ "امپراطور" را در "ادبیات قدیم" به دست آورد. وی در سال 1805 م به مدرسه "پلی تکنیک" وارد شد و در سال 1807 م، در مدرسه "پلها" به ادامه تحصیل پرداخت و در همان سال با کسب مقام شاگرد اولی دانش ‌آموخته شد و تحسین ریاضیدانانی چون "لاگرانژ و لاپلاس" را بر انگیخت.کوشی پس از آن درصدد ادامه تحصیل در مدرسه "راه و ساختمان" برآمد تا راه مهندسی راه و ساختمان را پیش بگیرد اما با ترغیب "لاگرانژ و لاپلاس" به رشته "علوم محض" پرداخت. 

آگوستین لویی کوشی از سال 1814 میلادی، در مدرسه "پلی تکنیک" مشغول به تدریس شد و بر کرسی ‌های دیگری در دانشکده "علوم و کولژ دوفرانس" نشست. او سپس در سال 1815 م، موافقت کرد تا (از طریق انتصاب) جای "گاسپار مونژ" جمهوری ‌خواه و طرفدار بناپارت را که اخراج شده بود، بگیرد. وی کاتولیکی مومن بود که نقش عمده ‌ای در موسسات خیریه کلیسایی داشت. شهرت او شهرت فردی متعصب، خودخواه و تنگ‌ نظر بود، "آبل" از مشاهیر زمان کوشی وی را فردی دیوانه، بی ‌نهایت "کاتولیک" و متعصب توصیف کرد.آگوستین کوشی هرگاه فکری به ذهنش خطور می کرد، نمی توانست برای نشر آن لحظه ای انتظار بکشد. وی پیش از آن که ماهنامه "گزارش ها" به وجود آید، مجله ای خصوصی به نام "تمرین های ریاضی" بنیاد نهاد که 12 شماره یک سال آن را خودش با نامحتمل ترین موضوعات و نظم پر کرد. در کمتر از 20 سال ماهنامه "گزارش ها" 589 یادداشت از او منتشر کرد و بسیاری از نوشته های دیگر به چاپ نرسید.پس از پیروزی قیام ضد سلطنتی ملت فرانسه برضد "شارل دهم" پادشاه فرانسه، در ژوئیه سال 1830 م، کوشی نه تنها از یاد کردن سوگند وفاداری که معنایش از دست دادن کرسی استادی بود سرپیچید بلکه به دلیلی که بر همه پوشیده است، وطنش را ترک کرد. 

کوشی در سال 1822 میلادی ابزار اساسی ریاضی نظریه "کشسانی" را به ‌وجود آورد؛ چیزی که عده ‌ای آن را بزرگترین دستاورد وی به ‌شمار می ‌آورند. او معادله خود درباره تعادل صفحه کشسان را بر پایه نیرویی واحد یعنی "کشش یا فشار" استوار کرد و 16 مفهوم و قضیه در مبحث کشسانی دارد.آگوستین کوشی بر خلاف "گائوس" که اکتشافات خود را پنهان می کرد تمام اکتشافات خود را به آکادمی می فرستاد. وی کسی بود که موفق شد اکتشافات "گائوس" را دو مرتبه کشف نماید. وی برای امتحان همگرایی رشته توانی خاص برای تابع های ضمنی که به رشته مکانیک آسمانی لاگرانژ موسوم بود، در سال 1827 میلادی روشی ارایه داد و در طی سال های 1820 تا 1830 م، تئوری توابع یک متغیر موهومی را که موجب شهرتش شد، بنا نهاد.کوشی هم چنین انتگرال‌ ها را در مسیرهای اختیاری در میدان مختلط تعریف کرد و از طریق معادله‌ های دیفرانسیل "کوشی - ریمان" به وسیله حساب، تغییرات این واقعیت را استنتاج کرد. محصول کار وی "قضیه باقی مانده" در مورد قطب‌ ها بود که به وسیله "پ. آ. لوران" بسط یافت.  سال 1846 م، آگوستین کوشی مسیرهای انتگرال ‌گیری بسته اختیاری را مطرح کرد و قضیه انتگرال خود را به وسیله فرمول "گرین" ثابت کرد. وی هم چنین معیارهای همگرایی را کشف و مطرح کرد و علامت حد را به‌ کار برد و قضیه لاگرانژ و قضیه باقی مانده خود را به اثبات رسانید.آگوستین لویی کوشی در حوزه ‌های "فیزیک، اخترشناسی و مکانیک" نیز خدماتی به جامعه علمی کرد. بررسی وی درباره محاسبه "لووریه" در مورد نابرابری بزرگ در حرکت متوسط "پالاس" (یکی از سیارک های منظومه شمسی) به وسیله روشی بسیار ساده ‌تر انجام شد. افتخارات مواردی که به افتخار آگوستین لویی کوشی نامگذاری شدند عبارتند از:-آزمون همگرایی کوشی-دترمینان کوشی-توزیع کوشی-معادله کوشی-معادله کوشی - اولر-معادله تابعک کوشی-افق کوشی-فرمول انتگرال کوشی-قضیه انتگرال کوشی-ماتریس کوشی-معادله تکانه کوشی-عدد کوشی-مقدار اصلی کوشی-مساله کوشی-ضرب کوشی-معادلات کوشی-دنباله کوشی-سطح کوشی-نظریه کوشی (هندسه)-نظریه کوشی (نظریه گروه ‌ها) و تانسور تنش کشی 

از آگوستین لویی کوشی، بیش از 7 عنوان کتاب و 800 مقاله به جای مانده است. کتاب درسی وی با عنوان "دوره تحلیل ریاضی" که در سال 1821 میلادی منتشر شد، تاثیر نیرومندی بر معاصرانش گذاشت.او کتاب دیگری به نام "نوشته ای درباره انتگرال های معین که بین دو حد موهومی گرفته شده اند" را به رشته تحریر در آورد که در سال 1825 م انتشار یافت. وی هم چنین کتابی تحت عنوان "حساب حدها" (1831 - 1832) مسایل مربوط به همگرایی و مسایل مربوط به رشته‌ های هندسی را ارایه داد و مفهومی را که ما از تداوم یا پیوستگی داریم، ابداع کرد.  یکی از پیچیده ترین جنبه های کار کوشی این بود که او نیز در زمینه "ریاضیات محض" و هم "ریاضیات کاربردی" آثار به غایت بسیاری تالیف کرد و مورخان علم او را به لحاظ بازدهی پس از "اویلر" پر کارترین ریاضیدان تاریخ می دانند. وی در آثارش در نقل قول از همه ریاضیدانان روزگار خود دقیق ‌تر بود و بیشتر آثار او حکایت از شتابزدگی دارند اما نامرتب یا شلخته وار نوشته نشدند. 

23 می سال 1857 میلادی، آگوستین لویی کوشی زمانی که برای استراحت و معالجه یک بیماری ریوی به ییلاقی در نزدیکی شهر "پاریس" رفته بود به ناگهان دچار تب مهلکی شد و در سن 68 سالگی درگذشت.وی در هنگام مرگ؛ آخرین کلمات زندگی خود را خطاب به اسقف اعظم پاریس چنین صورتبندی کرد: «انسان ها می میرند و اعمال آن هاست که می ماند.» 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۵:۴۳

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۵:۴۴

آگوستین لویی کوشی

خلاصه زندگی نامه

 آگوستین لویی کوشی، ریاضیدان فرانسوی و از پایه گذاران آنالیز ریاضی در نیمه اول قرن نوزدهم میلادی که مورخان علم او را به عنوان یکی از پر کارترین ریاضیدان تاریخ می دانند. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع