جستجو در مطالب و اشخاص
آلینوش طریان در 18 آبان 1299 در یک خانواده ارمنی ایرانی متولد شد. پدر آلینوش شاعر و مترجم بود و مادر وی فارغ التحصیل رشته ادبیات از سوئیس بود.دکتر طریان به عنوان بانوی اختر فیزیک ایران و مادر علم ستاره شناسی مدرن در ایران شناخته می‌شود. وی نخستین رصد خانه فیزیک خورشیدی را در ایران تاسیس کرد.وی در 90 سالگی درگذشت. 

آلینوش تحصیلات خود را در مدرسه ارامنه آغاز کرد و بعد از پایان دوره ابتدایی وارد دبیرستان "انوشیروان دادگر" شد. وی بعد از پایان دوره دبیرستان وارد دانشگاه تهران شد و سال 1326 مدرک کارشناسی خود را از این دانشگاه دریافت کرد.پس از فارغ التحصیلی یک فرصت شغلی در دانشگاه تهران پیدا کرد. بعد از مدتی از دانشگاه درخواست دریافت بورسیه تحصیلی برای ادامه تحصیل کرد اما استادش، دکتر حسابی بخاطر اینکه اعتقاد داشت تحصیل بیش از این برای یک زن مناسب نیست با درخواست آلینوش طریان مخالفت کرد و دانشگاه تهران به ایشان بورسیه تحصیلی نداد.آلینوش که به شدت به ادامه تحصیل علاقه داشت از تصمیم خود منصرف نشد و با حمایت مالی پدرش به دانشگاه "سوربن" فرانسه رفت و از این دانشگاه مدرک دکترای دریافت کرد. سال 1938 برای دوره رصدخانه خورشیدی از دولت آلمان غربی بورسیه دریافت کرد و به آلمان رفت و مدتی در این کشور به تحصیل پرداخت و سپس به ایران بازگشت. 

طریان هیچگاه ازدواج نکرد و خانه خود را وقف کمک به دانشجویان کرد. 

آلینوش بعد از پایان دوره دکترا در حالی که پیشنهاد کار در این دانشگاه را داشت تصمیم گرفت به کشورش ایران بازگردد. بعد از بازگشت از فرانسه در دانشگاه تهران به عنوان دانشیار مشغول به کار شد. خانم دکتر طریان سال 1943 به مقام استادی دانشگاه تهران رسید و اولین کسی بود که به تدریس "اخترفیزیک" در دانشگاه تهران پرداخت. دکتر طریان سال 1358 و بعد از 30 سال تدریس در دانشگاه تهران خود را بازنشست کرد. 

طریان در طول دوران فعالیت های علمی خود نخستین رصدخانه فیزیک خورشیدی را در ایران تاسیس کرد و اولین فردی بود که در ایران مفاهیم اخترفیزیک را تدریس می‌کرد. 

آلینوش طریان در سال‌های پایانی عمر در خانه سالمندان توحید زندگی می‌کرد و سرانجام در تاریخ 15 اسفند سال 1389 شمسی به علت کهولت سن و در 90 سالگی دیده از جهان فروبست. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۴۰:۰۶

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۴۰:۰۷

آلینوش طریان

خلاصه زندگی نامه

 آلینوش طریان، فیزیکدان و ستاره شناس سرشناس ایرانی که از وی به عنوان مادر ستاره شناسی مدرن ایران و بانوی اختر فیزیک ایران یاد می‌شود. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع