جستجو در مطالب و اشخاص
آلفونس ماری لوییس دو پرات دو لامارتین (به فرانسوی: Alphonse Marie Louis de Prat de Lamartine) در تاریخ 21 اکتبر 1790 در شهر "مکن" به دنیا آمد. او در خانواده ای تقریبا نجیب زاده که با پادشاه و مذهب کاتولیگ پیوند داشت، متولد شد و کودکی و بزرگ سالی خود را در منطقه جنوبی بورژونی و به خصوص در شهر میلی گذراند. او در جوانی‌اش سفرهایی را انجام داد و در سال 1820 با یک بانوی انگلیسی به نام ماریا الیزا بیرچ ازدواج کرد. وی بعد از یک سفر به ایتالیا و یک دوره کوتاه مدت خدمت در ارتش، در رکاب ناپلئون به بورژونی بازگشت، یعنی جایی که سبک زندگی یک مرد جوان خوشگذران و فریبنده که پول زیادی را در قمار از دست می دهد برای خود انتخاب کرد. از سال 1839 همراه با تحولات اروپا به سیاست علاقمند شد. در انقلاب 1848 فرانسه به عنوان یکی از رهبران چپ‌گرا فعالیت می‌کرد اما پس از شکست در انتخابات ریاست جمهوری مقابل ناپلئون سوم، از سیاست کناره‌گیری کرد و از آن پس تنها به فعالیت‌های ادبی مشغول شد. وی در 27 فوریه 1869 در سن هفتاد و هشت سالگی درگذشت. لامارتین بیشتر بابت شعر اتوبیوگرافی‌اش دریاچه (به فرانسوی: Le Lac) مشهور است. 

سال های کودکی آلفونس در دهکده میلی نزدیک ماسلامد گذشت و زیر دست مادری مهربان، حساس و کاردان تربیت شد و در دوازده سالگی برای اینکه زبان لاتین بیاموزد او را به کشیشی سپردند، ولی چون در این زبان پیشرفتی نکرد وی را به مدرسه شهر میلی فرستادند. در سال 1809 چون تحصیلاتش در آن مدرسه به پایان رسید و به میلی بازگشت و در آنجا به مطالعه کتب نویسندگان و شاعران بزرگی مانند "دانته"، "پترارک"، "میلتون" و "شاتوبریان" و مخصوصاً اشعار "اوسیان" سرگرم بود. عشق های نافرجام آلفونس در بیست ویک سالگی با یکی از خویشاوندانش به ایتالیا سفر کرد و مدت دو سال در آن کشور در شهرهای "فلورانس" و "روم" و"ناپل" به سیاحت گذراند و در شهر "ناپل" با دختر زیبایی به نام "گرازیلا" آشنا شد، که قهرمان مجموعه اشعار وی به نام رازهای نهانی و قطعه تأثرانگیز "اولین تأسف" و اثر دیگری از او به نام "گرازیلا" می باشد. لامارتین در سال 1816  با جولی چارلز آشنا شد، تا اینکه چند ماه پس از آن از دنیا رفت، بنابراین اشعار "اندیشه " را سرود که مجموعه آن در سال 1820 به چاپ رسید و شهرت فراوانی کسب کرد. آلفونس در همان سال با یک دختر انگلیسی به نام "ماریان الیزا بیرچ" ازدواج کرد، و به امورات منشی گری سفارت ایتالیا مشغول گردید، تا اینکه در سال 1830 استعفا داد. 

آلفونس پس از اینکه در سال 1829 در آکادمی فرانسه انتخاب گردید، اشعار دیگری چون " اندیشه شعری نو" و " مرگ سقراط" را در سال 1830 سرود، و در ژوئن 1830 " هماهنگی بین شعر و مذهب" را به چاپ رساند. 

مهمترین آثار منظوم و منثور آلفونس: مرگ سقراط تفکرات جدید نغمات شاعرانه و مذهبی سفر مشرق ژوسلن سه ماه زمامداری سنگتراش سن پوان سفر تازه به مشرق رازهای نو مشاور ملت ژنه وی یو دریاچه 

لامارتین در شصت سالگی تنگدست و مقروض شد، پس ناچار برای آنکه وجه معاشی تحصیل کند و زندگی خود را به نیکنامی و افتخار ادامه دهد به نویسندگی همت گماشت، ولی با آنکه در هجده سال باقی عمر خویش آثار فراوان از نظم و نثر منتشر ساخت بر فقر و تنگدستی غالب نیامد. سرانجام در سال 1867 پارلمان فرانسه برای او مستمری خاصی معین کرد و دو سال بعد در تاریخ 28 فوریه 1869 در 79 سالگی از دنیا رفت.  

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۲۴:۰۶

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۲۴:۰۸

آلفونس دولامارتین

خلاصه زندگی نامه

 آلفونس ماری لوییس دو پرات دو لامارتین، معروف به آلفونس دو لامارتین، شاعر، نویسنده و سیاستمدار فرانسوی که از بزرگترین شخصیت های مکتب شعر رمانتیک در فرانسه به شمار می آید.  

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع