سر آلفرد جوزف هیچکاک (Sir Alfred Joseph Hitchcock) در 13 اوت 1899 در لندن به دنیا آمد؛ پدرش سبزی‌فروش و مادرش خانه‌دار بود. او در خانواده ای 5 نفره و به شدت کاتولیک بزرگ شد. هیچکاک کارگردانی را در انگلستان آغاز کرد و در سال 1939 به آمریکا رفت و اولین فیلم هالیوودی اش با نام "ربکا" را ساخت. هیچکاک از سال 1955 تا 1962 مجموعه سریالی تحت عنوان "آلفرد هیچکاک تقدیم می‌کند" را کارگردانی کرد که در این فیلم‌هایش به عنوان راوی داستان حاضر می‌شد. او به احتمال فراوان اولین کارگردانی است که به معنای واقعی کلمه تعلیق را به سینما تزریق کرد. کار او جدای بهره‌گیری از هنر و تکنیک تدوین بود. او در مورد عنصر تعلیق معتقد بود: «آنچه که بیننده را بیش از هر چیز می‌ترساند خونریزی و صحنه‌های خشن نیست بلکه این احساس معلق بودن است که فضای رعب و وحشت را بر فیلم حاکم می‌کند.»  هیچکاک در تمام دوران حرفه‌ای‌اش در آمریکا سعی داشت تهیه کننده آثارش نیز باشد. اگرچه عمدتا در نگارش آثارش از فیلمنامه نویسان دیگر کمک می‌گرفت. او در زمان حیات بیش از 60 فیلم ساخت که از جمله آن‌ها می‌توان به "پرندگان"، "روانی"، "مرد عوضی"، "آقا و خانم اسمیت" و... اشاره کرد. او طی شش دهه فعالیت سینمایی، که از عصر فیلم‌های صامت تا فیلم‌های همراه با دیالوگ‌ و فیلم‌های رنگی را شامل می‌شد، بیش از 50 فیلم بلند را کارگردانی کرد. از او هنوز به‌عنوان یکی از برترین کارگردانان تاریخ سینما یاد می‌شود. آلفرد هیچکاک علیرغم 5 بار نامزدی جایزه‌ اسکار بهترین کارگردانی در سال‌های 1940 برای "ربکا"، 1944 برای "قایق نجات"، 1945 برای "طلسم‌شده"،  1954 برای "پنجره عقبی" و 1960 برای فیلم "روانی"، و همچنین نامزد اسکار بهترین تهیه‌کننده برای فیلم "سوء‌ظن" در سال 1941، هیچگاه موفق به دریافت جایزه اسکار نشد. سر آلفرد جوزف هیچکاک در 29 آوریل سال 1980 در سن 81 سالگی در لس آنجلس آمریکا بدرود حیات گفت.  
سر آلفرد جوزف هیچکاک (Sir Alfred Joseph Hitchcock) در 13 اوت 1899 در لندن به دنیا آمد؛ پدرش سبزی‌فروش و مادرش خانه‌دار بود. او در خانواده ای 5 نفره و به شدت کاتولیک بزرگ شد.  هیچکاک کارگردانی را در انگلستان آغاز کرد و در سال 1939 به آمریکا رفت و اولین فیلم هالیوودی اش با نام "ربکا" را ساخت. هیچکاک از سال 1955 تا 1962 مجموعه سریالی تحت عنوان "آلفرد هیچکاک تقدیم می‌کند" را کارگردانی کرد که در این فیلم‌هایش به عنوان راوی داستان حاضر می‌شد.  او به احتمال فراوان اولین کارگردانی است که به معنای واقعی کلمه تعلیق را به سینما تزریق کرد. کار او جدای بهره‌گیری از هنر و تکنیک تدوین بود. او در مورد عنصر تعلیق معتقد بود: «آنچه که بیننده را بیش از هر چیز می‌ترساند خونریزی و صحنه‌های خشن نیست بلکه این احساس معلق بودن است که فضای رعب و وحشت را بر فیلم حاکم می‌کند.»   هیچکاک در تمام دوران حرفه‌ای‌اش در آمریکا سعی داشت تهیه کننده آثارش نیز باشد. اگرچه عمدتا در نگارش آثارش از فیلمنامه نویسان دیگر کمک می‌گرفت.  او در زمان حیات بیش از 60 فیلم ساخت که از جمله آن‌ها می‌توان به "پرندگان"، "روانی"، "مرد عوضی"، "آقا و خانم اسمیت" و... اشاره کرد. او طی شش دهه فعالیت سینمایی، که از عصر فیلم‌های صامت تا فیلم‌های همراه با دیالوگ‌ و فیلم‌های رنگی را شامل می‌شد، بیش از 50 فیلم بلند را کارگردانی کرد. از او هنوز به‌عنوان یکی از برترین کارگردانان تاریخ سینما یاد می‌شود. آلفرد هیچکاک علیرغم 5 بار نامزدی جایزه‌ اسکار بهترین کارگردانی در سال‌های 1940 برای "ربکا"، 1944 برای "قایق نجات"، 1945 برای "طلسم‌شده"،  1954 برای "پنجره عقبی" و 1960 برای فیلم "روانی"، و همچنین نامزد اسکار بهترین تهیه‌کننده برای فیلم "سوء‌ظن" در سال 1941، هیچگاه موفق به دریافت جایزه اسکار نشد. سر آلفرد جوزف هیچکاک در 29 آوریل سال 1980 در سن 81 سالگی در لس آنجلس آمریکا بدرود حیات گفت.  

هیچکاک بیشتر به دلیل تبحر مثال‌زدنی‌اش در به‌کارگیری عناصر دلهره، ترس و تعلیق شهرت داشت، چنان‌که از او به‌عنوان استاد تعلیق نام برده می‌شود.  آلفرد هیچکاک اولین فیلم خود را در سال 1922 در انگلیس با نام "شماره 13" آغاز کرد که البته نیمه‌تمام ماند. در سال 1925 "مایکل بالکون" از شرکت فیلم‌سازی "گینزبورو پیکچرز" این فرصت را به "هیچکاک‌" جوان داد تا اولین فیلم بلند خود را با عنوان "باغ تفرجگاه" در آلمان بسازد.  هیچکاک اولین تجربه‌ ساخت فیلم‌های دلهره‌آور را با فیلم "مستأجر" به‌دست آورد. اکران این فیلم در انگلستان در سال 1927 با موفقیت چشمگیر و استقبال بی‌نظیری از سوی مردم و منتقدین همراه شد.  در سال 1929 هیچکاک تصمیم گرفت دهمین فیلم خود را با نام "حق‌السکوت" بسازد و درحالی که هنوز در مرحله تولید بود، استودیوی سازنده آن تصمیم گرفت تا آن را به اولین فیلم همراه با دیالوگ سینمای انگلیس بدل سازد.  پس از ساخت فیلم‌هایی چون "عقاب کوهستان"، "حلقه"، "همسر دهقان"، "قتل"، "ماری"، "مردی که زیاد می‌دانست" و "39 پله"، "غریب و غنی"، "مأمور مخفی" هیچکاک روند موفقیت‌های خود را با ساخت فیلم "خانم ناپدید می‌شود" ادامه داد.   
هیچکاک بیشتر به دلیل تبحر مثال‌زدنی‌اش در به‌کارگیری عناصر دلهره، ترس و تعلیق شهرت داشت، چنان‌که از او به‌عنوان استاد تعلیق نام برده می‌شود.   آلفرد هیچکاک اولین فیلم خود را در سال 1922 در انگلیس با نام "شماره 13" آغاز کرد که البته نیمه‌تمام ماند. در سال 1925 "مایکل بالکون" از شرکت فیلم‌سازی "گینزبورو پیکچرز" این فرصت را به "هیچکاک‌" جوان داد تا اولین فیلم بلند خود را با عنوان "باغ تفرجگاه" در آلمان بسازد.  هیچکاک اولین تجربه‌ ساخت فیلم‌های دلهره‌آور را با فیلم "مستأجر" به‌دست آورد. اکران این فیلم در انگلستان در سال 1927 با موفقیت چشمگیر و استقبال بی‌نظیری از سوی مردم و منتقدین همراه شد.   در سال 1929 هیچکاک تصمیم گرفت دهمین فیلم خود را با نام "حق‌السکوت" بسازد و درحالی که هنوز در مرحله تولید بود، استودیوی سازنده آن تصمیم گرفت تا آن را به اولین فیلم همراه با دیالوگ سینمای انگلیس بدل سازد.  پس از ساخت فیلم‌هایی چون "عقاب کوهستان"، "حلقه"، "همسر دهقان"، "قتل"، "ماری"، "مردی که زیاد می‌دانست" و "39 پله"، "غریب و غنی"، "مأمور مخفی" هیچکاک روند موفقیت‌های خود را با ساخت فیلم "خانم ناپدید می‌شود" ادامه داد.    

هیچکاک که کارگردانی را در زادگاهش انگلستان آغاز کرده بود، پس از یک دوره‌ موفق فیلم‌سازی که هم فیلم‌های صامت و هم فیلم‌های صدادار را شامل می‌شد، به هالیوود پیوست و در سال 1955 با حفظ ملیت انگلیسی، شهروندی آمریکا را پذیرفت.  وی از سال 1939 به هالیوود پیوست و اولین فیلم آمریکایی‌اش را در سال 1940 با نام "ربکا" ساخت؛ داستان این فیلم در انگلیس و اقتباس از رمانی نوشته‌ نویسنده‌ انگلیسی "دافنه دو موریر" اتفاق بود.  "خبرنگار خارجی" دومین فیلم آمریکایی هیچکاک بود که در قالب ژانر تریلر، داستان آن در اروپا اتفاق می‌افتاد که البته توانست در سال 1940 نامزد جایزه اسکار بهترین فیلم شود. این فیلم در اولین سال وقوع جنگ اول جهانی ساخته شد و الهام گرفته از رویدادهای در حال تغییر در اروپا بود. از اثر کمدی رمانتیک "آقا و خانم اسمیت" تا درام دادگاهی "پرونده‌ بهشت"  و اثر تاریک "سایه یک شک" از فیلمهای هیچکاک در دهه 40 بودند.   نخستین تجربه تهیه کنندگی هیچکاک در سال 1941 هیچکاک برای اولین‌بار در سمت تهیه‌کننده و کارگردان فیلم، "سوءظن" را ساخت. این فیلم جایزه‌ اسکار بهترین بازیگر زن و جایزه‌ انجمن منتقدان فیلم نیویورک را برای "خوان فونتاین"، بازیگر آن به‌همراه آورد.  یک سال بعد او فیلم "خرابکار" را برای کمپانی یونیورسال ساخت و در سال 1944 فیلم "قایق نجات" را براساس رمانی از "جان اشتاین بک" برای کمپانی "روباه قرن بیستم" ساخت. این فیلم از آنجایی‌که سکانس‌هایش تنها در یک قایق گرفته شده‌اند، محدودترین فیلم این کارگردان محسوب می‌شود.   
هیچکاک که کارگردانی را در زادگاهش انگلستان آغاز کرده بود، پس از یک دوره‌ موفق فیلم‌سازی که هم فیلم‌های صامت و هم فیلم‌های صدادار را شامل می‌شد، به هالیوود پیوست و در سال 1955 با حفظ ملیت انگلیسی، شهروندی آمریکا را پذیرفت.  وی از سال 1939 به هالیوود پیوست و اولین فیلم آمریکایی‌اش را در سال 1940 با نام "ربکا" ساخت؛ داستان این فیلم در انگلیس و اقتباس از رمانی نوشته‌ نویسنده‌ انگلیسی "دافنه دو موریر" اتفاق بود.   "خبرنگار خارجی" دومین فیلم آمریکایی هیچکاک بود که در قالب ژانر تریلر، داستان آن در اروپا اتفاق می‌افتاد که البته توانست در سال 1940 نامزد جایزه اسکار بهترین فیلم شود. این فیلم در اولین سال وقوع جنگ اول جهانی ساخته شد و الهام گرفته از رویدادهای در حال تغییر در اروپا بود. از اثر کمدی رمانتیک "آقا و خانم اسمیت" تا درام دادگاهی "پرونده‌ بهشت"  و اثر تاریک "سایه یک شک" از فیلمهای هیچکاک در دهه 40 بودند.     نخستین تجربه تهیه کنندگی هیچکاک در سال 1941 هیچکاک برای اولین‌بار در سمت تهیه‌کننده و کارگردان فیلم، "سوءظن" را ساخت. این فیلم جایزه‌ اسکار بهترین بازیگر زن و جایزه‌ انجمن منتقدان فیلم نیویورک را برای "خوان فونتاین"، بازیگر آن به‌همراه آورد.  یک سال بعد او فیلم "خرابکار" را برای کمپانی یونیورسال ساخت و در سال 1944 فیلم "قایق نجات" را براساس رمانی از "جان اشتاین بک" برای کمپانی "روباه قرن بیستم" ساخت. این فیلم از آنجایی‌که سکانس‌هایش تنها در یک قایق گرفته شده‌اند، محدودترین فیلم این کارگردان محسوب می‌شود.   

این کارگردان انگلیسی زمانی که برای دیدار از زادگاهش به انگلستان رفته بود، در این حین دو فیلم کوتاه فرانسوی‌ زبان برای وزارت اطلاعات انگلیس ساخت. پس از بازگشت به آمریکا، وی دو فیلم "طلسم‌شده" و "بدنام" را ساخت. اولین فیلم رنگی هیچکاک در سال 1948 با نام "طناب" به‌روی پرده سینماها رفت. در سال 1950، هیچکاک فیلم "وحشت در صحنه" را برای کمپانی "برادران وارنر" ساخت. پس از آن بود که فیلم پرفروش "غریبه‌ها در قطار" را با استفاده از ترکیبی از المان‌های فیلم‌هایش در آمریکا و انگلیس ساخت. سپس در فیلم "ام را نشانه قتل بگیر" از تکنیک فیلم‌برداری سه‌بعدی برای اولین‌بار استفاده کرد.  فیلم‌های "پنجره‌ عقبی" و "برای گرفتن دزد" از دیگر فیلم‌های موفق هیچکاک در دهه‌ 50 بودند. "مرد عوضی" آخرین فیلم هیچکاک برای کمپانی "برادران وارنر" بود.   
این کارگردان انگلیسی زمانی که برای دیدار از زادگاهش به انگلستان رفته بود، در این حین دو فیلم کوتاه فرانسوی‌ زبان برای وزارت اطلاعات انگلیس ساخت. پس از بازگشت به آمریکا، وی دو فیلم "طلسم‌شده" و "بدنام" را ساخت.  اولین فیلم رنگی هیچکاک در سال 1948 با نام "طناب" به‌روی پرده سینماها رفت. در سال 1950، هیچکاک فیلم "وحشت در صحنه" را برای کمپانی "برادران وارنر" ساخت. پس از آن بود که فیلم پرفروش "غریبه‌ها در قطار" را با استفاده از ترکیبی از المان‌های فیلم‌هایش در آمریکا و انگلیس ساخت. سپس در فیلم "ام را نشانه قتل بگیر" از تکنیک فیلم‌برداری سه‌بعدی برای اولین‌بار استفاده کرد.  فیلم‌های "پنجره‌ عقبی" و "برای گرفتن دزد" از دیگر فیلم‌های موفق هیچکاک در دهه‌ 50 بودند. "مرد عوضی" آخرین فیلم هیچکاک برای کمپانی "برادران وارنر" بود.   

در شرایطی که بهترین سریالهای تلویزیونی در مقابل ضعیف ترین فیلمهای سینمایی هم چند رتبه پایین تر قرار داشت، هیچکاک سریالی را در سال 1955 آغاز کرد که بعدها از آن به عنوان مؤثرترین اقدامات هیچکاک برای شناساندن خودش به مخاطبان نام برده شد. اولین قسمت این سریال با نام "هیچکاک تقدیم می کند" در اکتبر سال 1955 از شبکه "CBS" پخش شد و در نهایت در جولای 1962 پرونده این سریال بسته شد. این مجموعه یکی از برترین آثار تاریخ تلویزیون در جهان است که در هر قسمت از برنامه یکی از نمایشهای آلفرد هیچکاک به نمایش درمی آید. مهم‌ترین ویژگی این سریال این بود که هیچکاک خودش به عنوان راوی در آن حضور داشت، او هر بار قبل از شروع سریال جلوی دوربین قرار می گرفت و با قطعه‌هایی طنز آمیز و هراس‌آمیز همه را به سخره می‌گرفت. هیچکاک در این سریال خودش نیز حضور داشت و سریال را با عصر بخیر گفتن‌هایی ترسناک و دلهره‌آور شروع می کرد.  این سریال در نیمه دوم فروردین ماه سال 1392 از شبکه 4 سیمای جمهوری اسلامی پخش شد.  
در شرایطی که بهترین سریالهای تلویزیونی در مقابل ضعیف ترین فیلمهای سینمایی هم چند رتبه پایین تر قرار داشت، هیچکاک سریالی را در سال 1955 آغاز کرد که بعدها از آن به عنوان مؤثرترین اقدامات هیچکاک برای شناساندن خودش به مخاطبان نام برده شد. اولین قسمت این سریال با نام "هیچکاک تقدیم می کند" در اکتبر سال 1955 از شبکه "CBS" پخش شد و در نهایت در جولای 1962 پرونده این سریال بسته شد. این مجموعه یکی از برترین آثار تاریخ تلویزیون در جهان است که در هر قسمت از برنامه یکی از نمایشهای آلفرد هیچکاک به نمایش درمی آید.  مهم‌ترین ویژگی این سریال این بود که هیچکاک خودش به عنوان راوی در آن حضور داشت، او هر بار قبل از شروع سریال جلوی دوربین قرار می گرفت و با قطعه‌هایی طنز آمیز و هراس‌آمیز همه را به سخره می‌گرفت. هیچکاک در این سریال خودش نیز حضور داشت و سریال را با عصر بخیر گفتن‌هایی ترسناک و دلهره‌آور شروع می کرد.   این سریال در نیمه دوم فروردین ماه سال 1392 از شبکه 4 سیمای جمهوری اسلامی پخش شد.   

هیچکاک در سال 1958 فیلم "سرگیجه" را ساخت که بعدها بسیاری آن را یکی از شاهکارهای هیچکاک دانستند. این فیلم در جشنواره‌ فیلم "سن‌سباستین اسپانیا"، جایزه‌ صدف نقره‌ای را به‌دست آورد.  پس از "سرگیجه"، هیچکاک سه فیلم موفق دیگر ساخت که هر یک اعتباری کلان به کارنامه‌ سینمایی این کارگردان صاحب‌سبک افزودند. "شمال از شمال‌غربی"، "روانی" و "پرندگان" سه اثر ماندگار سال‌های پایانی فیلم‌سازی او بودند.  با آغاز دوران پیری و نشانه‌های بیماری در هیچکاک، جدیت او در ساخت فیلم کمرنگ شد و در دو دهه‌ پایانی عمر، او تنها چند فیلم تریلر جاسوسی از جمله "پرده‌ پاره" و فیلم "توپاز" را ساخت.  پس از بازگشت به انگلیس، او آخرین فیلم موفق خود با نام "جنون" را در سال (1972) به نمایش درآورد. "توطئه خانوادگی" نیز آخرین فیلم ساخته‌ هیچکاک بود که در سال (1976) ساخته شد.   
هیچکاک در سال 1958 فیلم "سرگیجه" را ساخت که بعدها بسیاری آن را یکی از شاهکارهای هیچکاک دانستند. این فیلم در جشنواره‌ فیلم "سن‌سباستین اسپانیا"، جایزه‌ صدف نقره‌ای را به‌دست آورد.  پس از "سرگیجه"، هیچکاک سه فیلم موفق دیگر ساخت که هر یک اعتباری کلان به کارنامه‌ سینمایی این کارگردان صاحب‌سبک افزودند. "شمال از شمال‌غربی"، "روانی" و "پرندگان" سه اثر ماندگار سال‌های پایانی فیلم‌سازی او بودند.  با آغاز دوران پیری و نشانه‌های بیماری در هیچکاک، جدیت او در ساخت فیلم کمرنگ شد و در دو دهه‌ پایانی عمر، او تنها چند فیلم تریلر جاسوسی از جمله "پرده‌ پاره" و فیلم "توپاز" را ساخت.  پس از بازگشت به انگلیس، او آخرین فیلم موفق خود با نام "جنون" را در سال (1972) به نمایش درآورد. "توطئه خانوادگی" نیز آخرین فیلم ساخته‌ هیچکاک بود که در سال (1976) ساخته شد.    

-"شماره 13" محصول سال 1922 که ناتمام ماند -"باغ تفرجگاه" محصول سال 1925 -"عقاب کوهستان" محصول سال 1926 -"مستأجر" محصول سال 1926  -"حلقه" محصول سال 1927 -"تقوای آسمان" محصول سال 1927 -"سرازیری" محصول سال 1927 -"شامپانی" محصول سال 1928 -"همسر دهقان" محصول سال 1928 -"حق السکوت" محصول سال 1929 -"قتل" محصول سال 1930 -"ماری" محصول سال 1931 -"غریب و غنی" محصول سال 1931 -"شماره 17" محصول سال 1932 -"والس وینی" محصول سال 1934 -"مردی که زیاد می دانست"محصول سال 1934 -"39 پله" محصول سال 1935 -"مأمور مخفی" محصول سال 1936 -"خانم ناپدید می شود" محصول سال 1938 -"ربکا" محصول سال 1940 -"خبرنگار خارجی" محصول سال 1940 -"خانه کنار جزیره" محصول سال 1940 -"آقا و خانم اسمیت" محصول سال 1941 -"سوء ظن" محصول سال 1941 -"خرابکار" محصول سال 1942 -"سایه یک شک" محصول سال 1943 -"قایق نجات" محصول سال 1944 -"طلسم شده" محصول سال 1945 -"بدنام" محصول سال 1946 -"پرونده بهشت" محصول سال 1947 -"طناب" محصول سال 1948 -"وحشت در صحنه" محصول سال 1950 -"غریبه ها در قطار" محصول سال 1951 -"اعتراف به گناه" محصول سال 1953 -"ام را نشانه قتل بگیر" محصول سال 1954 -"پنجره عقبی" محصول سال 1954 -"برای گرفتن دزد" محصول سال 1955 -"مرد عوضی" محصول سال 1957 -"سرگیجه" محصول سال 1958 -"شمال از شمال غربی" محصول سال 1959 -"روانی" محصول سال 1960 -"پرندگان" محصول سال 1963 -"پرده پاره" محصول سال 1966 -"توپاز" محصول سال 1969 -"جنون" محصول سال 1972 -"توطئه خانوادگی" محصول سال 1976  
-"شماره 13" محصول سال 1922 که ناتمام ماند  -"باغ تفرجگاه" محصول سال 1925  -"عقاب کوهستان" محصول سال 1926 -"مستأجر" محصول سال 1926   -"حلقه" محصول سال 1927 -"تقوای آسمان" محصول سال 1927  -"سرازیری" محصول سال 1927  -"شامپانی" محصول سال 1928  -"همسر دهقان" محصول سال 1928  -"حق السکوت" محصول سال 1929 -"قتل" محصول سال 1930  -"ماری" محصول سال 1931 -"غریب و غنی" محصول سال 1931  -"شماره 17" محصول سال 1932 -"والس وینی" محصول سال 1934 -"مردی که زیاد می دانست"محصول سال 1934 -"39 پله" محصول سال 1935  -"مأمور مخفی" محصول سال 1936  -"خانم ناپدید می شود" محصول سال 1938  -"ربکا" محصول سال 1940 -"خبرنگار خارجی" محصول سال 1940 -"خانه کنار جزیره" محصول سال 1940  -"آقا و خانم اسمیت" محصول سال 1941 -"سوء ظن" محصول سال 1941  -"خرابکار" محصول سال 1942  -"سایه یک شک" محصول سال 1943  -"قایق نجات" محصول سال 1944 -"طلسم شده" محصول سال 1945 -"بدنام" محصول سال 1946 -"پرونده بهشت" محصول سال 1947  -"طناب" محصول سال 1948 -"وحشت در صحنه" محصول سال 1950 -"غریبه ها در قطار" محصول سال 1951 -"اعتراف به گناه" محصول سال 1953  -"ام را نشانه قتل بگیر" محصول سال 1954 -"پنجره عقبی" محصول سال 1954  -"برای گرفتن دزد" محصول سال 1955  -"مرد عوضی" محصول سال 1957 -"سرگیجه" محصول سال 1958  -"شمال از شمال غربی" محصول سال 1959 -"روانی" محصول سال 1960 -"پرندگان" محصول سال 1963  -"پرده پاره" محصول سال 1966 -"توپاز" محصول سال 1969 -"جنون" محصول سال 1972 -"توطئه خانوادگی" محصول سال 1976   

آلفرد هیچکاک در سال 1980 از سوی ملکه الیزابت دوم، لقب "سر" را دریافت کرد؛ اما مرگ فرصت آن را به او نداد تا رسما آن را دریافت کند و چهارماه پس از اعلام آن، در روز 29 آوریل 1980 در سن 81 سالگی در لس‌آنجلس درگذشت.  هیچکاک سال 1979 هنگام دریافت جایزه یک عمر دستاورد حرفه‌ای با دوستانش مرتب در این‌باره که به زودی خواهد مرد شوخی می‌کرد و کمتر از یک سال بعد نیز تسلیم مرگ شد.  
آلفرد هیچکاک در سال 1980 از سوی ملکه الیزابت دوم، لقب "سر" را دریافت کرد؛ اما مرگ فرصت آن را به او نداد تا رسما آن را دریافت کند و چهارماه پس از اعلام آن، در روز 29 آوریل 1980 در سن 81 سالگی در لس‌آنجلس درگذشت.  هیچکاک سال 1979 هنگام دریافت جایزه یک عمر دستاورد حرفه‌ای با دوستانش مرتب در این‌باره که به زودی خواهد مرد شوخی می‌کرد و کمتر از یک سال بعد نیز تسلیم مرگ شد.   

روزنامه گاردین، فیلم "روانی"، ساخته آلفرد هیچکاک را در پنجاهمین سال ساخت این فیلم (سال 2010)، به‌عنوان ترسناک‌ترین فیلم تاریخ سینما معرفی کرد. هیچکاک این فیلم را سال 1960 جلوی دوربین برد، "جوزف استفانو" فیلمنامه این فیلم را بر اساس رمانی به همین نام اثر "رابرت بلاک" نوشت.  نشریه‌ سینمایی اسکرین نیز در گزارشی در می 2012 به معرفی خونین‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما پرداخت؛ فیلمهایی که با به تصویر کشیدن صحنه‌های خشونت‌آمیز و خونین، تأثیر زیادی بر هیجانی شدن فیلم داشته‌اند. در این فهرست فیلم "روانی" در رتبه اول قرار دارد.  
روزنامه گاردین، فیلم "روانی"، ساخته آلفرد هیچکاک را در پنجاهمین سال ساخت این فیلم (سال 2010)، به‌عنوان ترسناک‌ترین فیلم تاریخ سینما معرفی کرد. هیچکاک این فیلم را سال 1960 جلوی دوربین برد، "جوزف استفانو" فیلمنامه این فیلم را بر اساس رمانی به همین نام اثر "رابرت بلاک" نوشت.   نشریه‌ سینمایی اسکرین نیز در گزارشی در می 2012 به معرفی خونین‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما پرداخت؛ فیلمهایی که با به تصویر کشیدن صحنه‌های خشونت‌آمیز و خونین، تأثیر زیادی بر هیجانی شدن فیلم داشته‌اند. در این فهرست فیلم "روانی" در رتبه اول قرار دارد.   

به گزارش سایت "اسکرین دیلی" در دسامبر 2011، مؤسسه فیلم انگلستان آثار کمیاب و قدیمی آلفرد هیچکاک را بازسازی و برای هر کدام از آنها موسیقی جدید ساخت. این فیلمها در فهرست برنامه های جشنواره 2012 لندن قرار گرفت.  این مؤسسه که بزرگترین آرشیو سینمایی جهان را در اختیار دارد از علاقه مندان سینما خواست برای مرمت فیلم‌های "استاد دلهره" اعانه بدهند.   هالیوود و بازسازی "پرندگان" هیچکاک  هیچکاک درام ترسناک "پرندگان" را در سال 1963 ساخت. این فیلم بر اساس رمانی به همین نام  اثر "دافنه دوموریه" ساخته شده و داستان آن درباره حملات ناگهانی و وحشیانه تعداد وسیعی از پرندگان به دلایل نامشخصی، به ساحل بودگا در کالیفورنیا است. در مارچ 2014، "مایکل بای"، سازنده فیلم "ترانسفورمرز"، تصمیم خود برای بازسازی این فیلم را اعلام کرد.  
به گزارش سایت "اسکرین دیلی" در دسامبر 2011، مؤسسه فیلم انگلستان آثار کمیاب و قدیمی آلفرد هیچکاک را بازسازی و برای هر کدام از آنها موسیقی جدید ساخت. این فیلمها در فهرست برنامه های جشنواره 2012 لندن قرار گرفت.   این مؤسسه که بزرگترین آرشیو سینمایی جهان را در اختیار دارد از علاقه مندان سینما خواست برای مرمت فیلم‌های "استاد دلهره" اعانه بدهند.    هالیوود و بازسازی "پرندگان" هیچکاک  هیچکاک درام ترسناک "پرندگان" را در سال 1963 ساخت. این فیلم بر اساس رمانی به همین نام  اثر "دافنه دوموریه" ساخته شده و داستان آن درباره حملات ناگهانی و وحشیانه تعداد وسیعی از پرندگان به دلایل نامشخصی، به ساحل بودگا در کالیفورنیا است. در مارچ 2014، "مایکل بای"، سازنده فیلم "ترانسفورمرز"، تصمیم خود برای بازسازی این فیلم را اعلام کرد.   

"ساشا گرواسی" کارگردان انگلیسی تبار، در نوامبر 2012، درام شرح حال گونه ای درباره آلفرد هیچکاک ساخت. این فیلمساز که از دوستداران هیچکاک است، گفت: «هیچ فیلم‌سازی نتوانست به اندازه آلفرد هیچکاک در ژانر ترس و دلهره فیلم‌های جذاب بسازد و این ژانر را سرپا نگه دارد.» قصه فیلم "هیچکاک" براساس کتاب "آلفرد هیچکاک و ساخت فیلم روانی" است که به بازخوانی روزهایی می‌پردازد که آلفرد هیچکاک سرگرم ساخت فیلم "روانی" خود بود. نقش آلفرد هیچکاک را "آنتونی هاپکینز" بازی می کند که در سال 1991 برای فیلم ترسناک و دلهره آور "سکوت بره ها" اسکار دریافت کرد.  
"ساشا گرواسی" کارگردان انگلیسی تبار، در نوامبر 2012، درام شرح حال گونه ای درباره آلفرد هیچکاک ساخت. این فیلمساز که از دوستداران هیچکاک است، گفت: «هیچ فیلم‌سازی نتوانست به اندازه آلفرد هیچکاک در ژانر ترس و دلهره فیلم‌های جذاب بسازد و این ژانر را سرپا نگه دارد.»  قصه فیلم "هیچکاک" براساس کتاب "آلفرد هیچکاک و ساخت فیلم روانی" است که به بازخوانی روزهایی می‌پردازد که آلفرد هیچکاک سرگرم ساخت فیلم "روانی" خود بود. نقش آلفرد هیچکاک را "آنتونی هاپکینز" بازی می کند که در سال 1991 برای فیلم ترسناک و دلهره آور "سکوت بره ها" اسکار دریافت کرد.   

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۱۶:۴۳:۳۱

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۸/۰۳/۰۷ ۰۱:۳۷:۰۳

آلفرد هیچکاک

خلاصه زندگی نامه

  سر آلفرد جوزف هیچکاک، فیلمساز تأثیرگذار انگلیسی، متخصص ژانر دلهره و فیلم‌های معمایی که سازنده آثار ماندگاری چون "سرگیجه"، "پرندگان"، "شمال از شمال غربی"،"روانی"، "غریبه ها در ترن" و "پنجره عقبی" بود.  

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع